Araç muayenesinde jant sorunu Olurmu

Total Views : 20
Zoom In Zoom Out Read Later Print

Araç muayenesinde jant sorunu Olurmu Yeni otomobil sahibi olanların pek derdiğiniz ama araç 3 yaşını geçtikten sonra (Hafif ticari araçlarda daha erken) aracınızın trafiğe uygunluğunu TÜVTÜRK'ün kuruluşa onaylatmasını istediğiniz.

Yeni otomobil sahibi olanların pek derdiğiniz ama araç 3 yaşını geçtikten sonra (Hafif ticari araçlarda daha erken) aracınızın trafiğe uygunluğunu TÜVTÜRK'ün kuruluşa onaylatmasını istediğiniz.

Eskiden devlete yani bir kamu kurumuna ait olan bu yetki, şu anda Alman Alman TÜV ortaklığındaki Doğuş Grubu tarafından yapılan.

[Yuzo_related]

Bütün şehirlerde birer ikişer kontrol merkezi bulunduran şirket, araçlarımız trafiğe çıkıp çıkmamalarına karar verilecek henüz henüz yokkisine sahip olan tek mercii olmasıyla da önem arzediyor.

Peki hangi kusurlar olursa araçlarımız bu muayenelerde geçer puan alamaz ve trafiğe çıkamaz?

Renk değişimi, jant değişikliği, koltuk değişimi, yangın söndürücünün bulunmaması, sonradan bi-xenon aydınlatma montajı ve daha başka neler var…

Sizler için muayene kusurlarının “Ağır” vakaları nı derliyoruz. 

Bunlara uymadan muayeneye gitmeyin boşu boşuna.

Jantın onu deliğine bir vida koymak zorunda Örneğin Aracınızın jantını değiştirdiyseniz ...
Araç muayene onay merkezi TÜVTÜRK'ten trafiğe Yılın Çıkış onayı-vizesi alabilir misiniz?

Çok karışık ve teknik bir konu değil.

Jantlarınızı değiştirmenin bir kaç sebebi olabilir:

  • Uzak daha güzel ve araçlarımıza
  • Jantlarımızda bir hasar-çatlak-kırıklarımız varsa dağıtım yoluna gideriz.

Arabamızın orijinal jant ölçülerini değiştirmek, 16 "Olan jantınızı 17" örneğin Olarak sana büyütür da 15 "Olan daha Küçük Bir jant takmışsanız, Başınız belada.
Bu arada jant ebatı ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir detay var. Sizin 15 Arabanız "jant Olabilir, Fakat BBC muhabirine Cardio marka ettik modelin Farklı donanımlarında Daha Büyük yada Küçük Bir jant modeli seri development Olarak Sunulan Bir opsiyon imkb aracınız muayeneden geçer. Sorun az modelli, az versiyonlu otomobillerin eski modellerinde daha çok yaşanıyor.

Daha bitmedi.
Jantınızı değiştirdiniz yada buy aldığınız arabanın Üzerindeki jantların ölçülerinin Dışında Yüzde 100 vizeden kalacağınız asıl konu, jantınızda çift Aplikasyon “bijon” seçeneğiniz Varsa direkt kaldınız.

Çift aplikasyonlu jant nedir?

Jant üzerinde fotoğraf jant fotoğrafı bir tane daha bakarsanız, jant üzerinde 10 adet bijon deliği ortaya çıkarsınız. Eklendi bunun Amacı bu jantın Farklı Bir Kaç marka arabaya takılabilmesi İçindir. Eger jantlarınız böyle imkb vizeye hiç gitmeyin ... Kesinlikle onay alamazsınız!

Bu konu ile TUVTÜRK'ün Yazılı açıklaması ile şöyle:

Tüvtürk Çift Aplikasyonlu Jant Sorunu!

“Araçta kullanılan jantlarda boşta bijon şarkısı kalmamış, onları kontrol etmeliyim, kullanabileceğim jantların kullandığı bir araç kullanıldıkça kullanıldı ve kullanıldı.

Sonuçta ülkemizde ithal veya yerli üretim parasını verip, faturası ile satın alabileceğimiz, yani satış serbest ama kullanımı yasak olan çift aplikasyon jantınız var var ya da aradığımızda jant modelini değiştirirseniz vize alamıyorsunuz.

Ya jantınızı denetlemek için klasik bir jantla emaneten hazırlamak veya muayene için eski jantınızı saklayın.

Eğer bir jant yok ise vize almak için ödünç alacağınız için bir vize kiralamak ve bu bir ekomi satan satıcılardan faydaabilitorsunuz.

Muayeneden vize bağlantısı sonra tekra aracınıza takıp, trafikte öyle dolaşıyor da mümkün.

Peki, otomobiliniz deposuna şeker atılırsa ne oldugunu biliyor musunuz?  

Bir de araç muayeneden geçmek için kiralık jant sektörünün doğduğunu da hatırlatmak isteriz. Günlük yaşamda kullandığı jantı işlem günü çıkartıp, orijinal jantlı lastik takıp, vize almak isteyenler için bazı internet siteleri orada de ulaşılabilen “jant kiralama” sektörü doğdu.

Uğur Yumak'ın keşfettiği 'nin gizemli ve bir de heyecanlı geri dönüş macerasını takip ettiniz mi? 

See More

Latest Photos